Šta je bes i kako ga prepoznati? Da li ste i vi besni? Kako ovladati svojim besom? Koja je korist od besa, a koja je šteta? Zašto vam bes ne dozvoljava da budete dobar suprug, otac, šef, prijatelj…? Svedoci smo gotovo svakodnevnih medijskih izveštaja o raznim vrstama nasilja – porodičnom, uličnom, vršnjačkom, nasilju u saobraćaju… U pozadini većine ovih događaja iz crne hronike, od kojih su mnogi završili tragično, bio je upravo nekontrolisan i nagomilan bes.
Autor knjige Tomas Harbin, klinički psiholog, u ovom priručniku se bavi uglavnom besom kod muškaraca pitajući se zašto su oni nasilni baš prema onima koje vole, tj. članovima porodice. U uvodu knjige Harbin priznaje da je knjigu napisao iz dva razloga: prvi je kako bi imao pisani materijal za klijente, muškarce koji su imali problema sa besom. Drugi razlog je lične prirode – morao je da organizuje sopstvene misli po pitanju uloge koju je bes imao u njegovom životu. Naime, bes se isprečio ispred svih oblika uživanja u njegovom životu, svi međuljudski odnosi su postali poremećeni, bio je na pragu razvoda i shvatio je da je, u stvari, on konstantno bio besan! Knjigu je napisao kako bi pomogao ljudima da prepoznaju korene besa koji su se, u njegovom slučaju, krili u strahu da iskaže svoja osećanja plašeći se poniženja i odbijanja.
PRIRUČNIK ZA KONTROLU BESA
Možemo li druge naterati da se promene?
Gde je uzrok mog besa: u drugom ili u meni?
Da li bešnjenje nužno vodi u nasilje?
Postoje li „muški“ i „ženski“ bes?
Kojim putem do boljih odnosa?
KAKO PREPOZNATI, RAZUMETI, PROMENITI?
Tipično je da osoba koja besni krivi druge za vlastiti bes kojim zapravo pokušava da ih zastraši i natera da se promene. Autor navodi čitaoca da odustane od te ideje, da emocionalno raste i preraste poziciju besa.
Dr Zoran Milivojević, autor knjige Emocije
Utisci čitalaca
Niko još nije napisao utisak o ovoj knjizi na našem sajtu.