Šta je hronični bol i zašto toliko ljudi pati od njega? U čemu je razlika između bola i bolne patnje? Zašto mnogi misle da se nije moguće osloboditi bola? Zašto podnositi nepotrebnu patnju?
Veoma rano u životu saznajemo šta znači bol i naviknemo se na ideju da je on uglavnom povezan sa nekim povredama i tada govorimo o kratkom (akutnom) bolu. Ali kada bol traje mesecima, tada govorimo o hroničnom bolu za koji prihvaćena definicija glasi: bilo koji bol koji traje tri meseca ili duže. Tada najčešće koristimo propisanu terapiju kako bismo umanjili bol. Ali, šta se događa kada ista terapija propisana osobama sa istim oboljenjima kod nekoga postiže izlečenje a kod nekoga ne? Odgovor je još uvek predmet istraživanja, ali autor veruje i zastupa tezu da se hronični bol doživljava u mozgu. Zbog toga ova knjiga nema svrhu da vam pomogne da „sredite“ mesto odakle potiče bol – vrat, leđa, zglobovi…, ona se bavi vama, celim vašim „mozgom – umom – telom“, uvodi vas u začarani krug hroničnog bola i uči vas kako da vaš mozak, um i telo prekinu taj krug.
- Koje psihološke metode pomažu lekovima da bolje deluju?
- Kako mozak reaguje na hronični bol?
- Kako različiti tipovi ličnosti reaguju na bol?
- Kako hronični stres, neprijatne emocije i depresivnost povećavaju bol?
- Koja je uloga «majndfulnesa» i «ćigonga» u oporavku?
Autor nas upozorava da često ne koristimo sve svoje mentalne i moždane potencijale kako bismo se oslobodili patnje koju donosi hronični bol. Odličan praktičan vodič za sve koji žele da postanu aktivni i da izađu iz uloge onoga koji samo trpi.
Zoran Milivojević, psihoterapeut
Utisci čitalaca
Niko još nije napisao utisak o ovoj knjizi na našem sajtu.